POSOKOWIEC BAWARSKI

Posokowce bawarskie wywodzą się z okolic Hanoweru, a pierwsze wzmianki o nich pochodzą z dworu łowieckiego książąt hanowerskich w Springe pod Hanowerem. Jednym z przodków tej rasy był prawdopodobnie laufhund, używany od wieków do tropienia grubego zwierza. Pies hodowany na nizinach okazał się zbyt ciężki w terenie górzystym. Skrzyżowano więc posokowca z lżejszym gończym górskim i ogarem tyrolskim. Tej nowo powstałej rasie dano nazwę bawarski posokowiec górski (w wolnym tłumaczeniu z języka niemieckiego: Bayerischer Gebirgsschweisshund - BGS - Bayerischer - bawarski, Gebirg - górski, Schweiss - pot/posoka, Hund - pies). Cięższej "wersji" posokowca nadano nazwę posokowiec hanowerski. Posokowce, jako psy myśliwskie,  wyspecjalizowane są w poszukiwaniu postrzelonej zwierzyny płowej lub czarnej. Podczas polowań trzymają się śladu wytrwale, całymi kilometrami, nawet przy nie sprzyjających warunkach atmosferycznych. Posoka w języku łowieckim oznacza krew dzika, stąd polska nazwa "posokowiec".

Posokowiec bawarski jest psem harmonijnie zbudowanym, lekkim, bardzo ruchliwym i muskularnym. Jest to pies średniej wielkości (do 50 cm), jego długość przeważa nieco nad wysokością. Głowa noszona poziomo lub nieco uniesiona. Ogon noszony poziomo lub zwieszony ukośnie w dół.

Wzorzec FCI 

Pies bardzo spokojny* i zrównoważony, przywiązany do swego właściciela, powściągliwy w stosunku do obcych.

  Strona główna

* UWAGA !!! PIES DEMOLKA !!! CHRONIĆ BUTY, TAPETY, DONICZKI I WSZYSTKO CO SIĘ W TEJ PIĘKNEJ MORDCE ZMIEŚCI!!!

Wzorzec FCI nr 217     
Posokowiec  Bawarski

 Gabi

Kraj pochodzenia rasy
Niemcy

Klasyfikacja FCI
Grupa VI - psy gończe, posokowce i inne, sekcja 2 - posokowce.

Wielkość
psy 47 - 52 cm, suczki 44 - 48 cm.

Waga
 
24 - 34 kg

Wrażenie ogólne
Pies muskularny, lekki, bardzo ruchliwy, średniej wielkości, jednak nie za niski. Tułów lekko wydłużony, z tyłu zaledwie trochę wyższy, na niezbyt wysokich kończynach. Usposobienie żywe.

Głowa:
Normalana, nie za ciężka, część mózgowia nieco szersza, płasko wysklepiona, u nasady nosa odgraniczona. Kufa półdługa i niezbyt szpiczasta. Nos dobrze rozwinięty, czarny lub w kolorze ciemnomięsistym. Łuki nadoczne dobrze rozwinięte. Fafle opadające, lecz nie bardzo obwisłe, kąciki warg wyraźnie zaznaczone.

Uszy
Długości nieco większej niż średnia, ciężkie, wysoko i szeroko osadzone, nie skręcone ku głowie, wiszące, u dołu zaokrąglone.

Oczy
Ciemnobrazowe lub nieco jaśniejsze, klarowne, skierowane do przodu, nie za duże i niezbyt okrągłe. Oprawa zwarta, nie odsłania czerwieni w kąciku oka.

Szyja
Średniej długości, silna i sucha, bez łałoka.

Grzbiet
Niezbyt długi, lecz bardzo silny. Partia nerkowa szeroka, umięśniona głęboko aż do słabizny, zawsze lekko wysklepiona i silna, zad lekko opadający.

Ogon
Średniej długości, sięgający prawie do stawu skokowego, nie za nisko osadzony, u nasady szerszy, ku końcowi smuklejszy, noszony poziomo lub nieco ku dołowi, od spodu silniej owłosiony, jednakże bez szczotki.

Kończyny przednie
Łopatki skośne z długim ramieniem. Przednie kończyny silniejsze od tylnych, o silnym kośćcu i umięśnieniu, lecz nie ciężkie, oglądane z przodu - zupełnie proste, nadgarstek prosty.

Kończyny tylne
Udo bardzo szerokie i długie, podudzie stosunkowo długie, ukośne. Śródstopie niezbyt ukośnie ustawione i nie wykręcone na boki. Kończyny dobrze owłosione, przy czym włos na tylnych krawędziach ud prawie szorstki.

Łapy
Nie nadmiernie silne, raczej długie i eleganckie, o dobrze zwartych, wysklepionych palcach. Pazury dobrze rozwinięte, czarne lub koloru rogu. Opuszki średnio czarne, szorstkie i odporne.

Skóra
Silna, ściśle przylegająca do ciała.

Szata
Sierść gęsta, gładko przylegająca, umiarkowanie szorstka z niewielkim połyskiem. Delikatniejsza na głowie i uszach, dłuższa i bardziej szorstka na brzuchu, kończynach i ogonie.

Umaszczenie
Soczysta czerwień, czerwień jelenia, czerwień brunatna, czerwonożółte, bladożółte do pszenicznego, czerwonoszare, podpalane i ciemnopręgowane. Zabarwienie na grzbiecie często bardziej intensywne. Kufa i uszy ciemne. Ogon przeważnie ciemnopręgowany. Jest dopuszczalna mała, jasna plama na piersi.

Błędy
Budowa krótka, krępa, wysoki kłąb, kończyny zbyt wysokie lub za niskie, wykrzywione podramię, palce rozwarte i długie, płaskie łapy, wykręcone na zewnątrz. Grzbiet łękowaty, partia nerkowa słaba, zad krótki lub silnie ścięty.

Opracowano na podstawie : FRANKIEWICZ Edward, 1989. „Grupa V-psy gończe na grubą zwierzynę i posokowce” w „Psy rasowe w Polsce”. Wydawnictwo Akcydensowe, Warszawa

O POSOKOWCACH

PORADY HODOWLANE

GALERIA

Klub Miłośników Posokowców

KLUB MIŁOŚNIKÓW POSOKOWCÓW

ANTYPORADNIK DOBREGO WYCHOWANIA PSA

FORUM DYSKUSYJNE

INNE PSIAKI

Przydatne linki

LINKI

Forum - Księga Gości - Ogłoszenia

KSIĘGA GOŚCI

Strona główna

 STRONA GŁÓWNA

Copyright © by Patrycja Wolińska 2001 - 2012

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012

Przenoszenie w całości lub we fragmentach na inne strony WWW materiałów zawartych w tym serwisie jest naruszeniem praw autorskich i będzie traktowane jako piractwo. Hiperłącza do tej strony mile widziane.