WSKAZÓWKI HODOWLANE

 Posokowce są z pewnością pieskami pięknymi i ładnie reprezentującymi się. Korzystając z własnych doświadczeń, chciałabym przedstawić tu kilka wskazówek dotyczących hodowli, dla wszystkich, którzy zdecydowali się przyjąć posokowca pod swój dach. Zaznaczam jednak, że sama jestem amatorem, a zamieszczone poniżej wskazówki nie są związane z profesjonalną hodowlą tych psów jako psy myśliwskie.

 

Strona główna

Rady radami, a przebieg edukacji mojego psa wygląda następująco:

Przyzwyczajanie do załatwiania swoich potrzeb na podwórku
Obroża i smycz, nauka chodzenia przy nodze
Inne sztuczki
Przyzwyczajanie do własnego posłania
Psie zabawki i zabawy
Żywienie
Inne ważne informacje

1. Przyzwyczajanie do załatwiania swoich potrzeb na podwórku:

Miesiąc życia 2 3 4 5 6 7 8-12
Częstotliwość
spacerów
co 2-3 godziny co 2-3 godziny co 3 godziny co 3 godziny co 4 godziny co 5 godzin spacer 4 razy dziennie o stałych porach

- Od drugiego miesiąca życia nie było potrzeby wychodzenia z nią na spacery w nocy
-  W związku z tym, że piesek musiał zostawać codziennie kilka godzin w domu sam - do jego dyspozycji zostały oddane jedynie długi przedpokój (wyłożony gazetami), w którym musieliśmy zwinąć wykładzinę, oraz kuchnia.  - piesek siusiał w domu do 6 miesiąca, aktualnie "wypadki" zdarzają się jej bardzo rzadko - najczęściej przy witaniu się z jakąś znajomą osobą. 
- Pies sygnalizuje potrzebę wyjścia na spacer przez drapanie właścicieli przednią łapą, a gdy się go spyta, czy chce iść na spacer, donośnie szczeka.

2. Obroża i smycz, nauka chodzenia przy nodze.

- Posokowce są psami bardzo silnymi, nie polecam, aby prowadziły je na smyczy małe dzieci, gdyż pies mógłby je przewrócić
- Piesek wymaga niezbyt długiej, grubej skórzanej smyczy i niezbyt szerokiej skórzanej obroży.
- Aby nauczyć psa chodzenia przy nodze, należy używać krótkiej smyczy, a gdy pies zaczyna "ciągnąć" - wydać komendę "NOGA" i jednocześnie wykonać lekkie acz energiczne szarpnięcie smyczą.
- W związku z tym, że pies miał problemy z nauką chodzenia przy nodze - ciągnął z całej siły do wszystkich ludzi i zwierząt pojawiających się w zasięgu wzroku - została zakupiona mu niewielka kolczatka. Obecnie pies chodzi przy nodze nawet w zwykłej obroży, a w terenie również bez smyczy.

Powrót na początek strony

3. Inne sztuczkiKomenda "Leżeć"

- Dość szybko można nauczyć pieska podstawowych komend. Naukę należy rozpocząć już ok. 3 miesiącaKomenda "Siad" życia, a ćwiczenia systematycznie powtarzać.
- W tej chwili Gabi reaguje na komendy: "SIAD", "PODAJ ŁAPĘ", "LEŻEĆ" oraz "ZDECHŁ PIES", przy czym żadnej z tych sztuczek nie wykona, jeśli nie jest pewna, że dostanie w zamian jakiś smakołyk. Ewentualnie łaskawie poda łapę.

4. Przyzwyczajanie do własnego posłania

- Obecnie piesek ma w mieszkaniu 3 własne miejsca przeznaczone do leżenia - dwa materace z cienkiej gąbki - jeden na balkonie, drugi w przedpokoju, gdzie przebywa pies podczas nieobecności właścicieli, oraz otwarty kojec, również z cienkiej gąbki, który znajduje się w ustronnym miejscu pokoju, w którym spędzamy większość czasu.
- Piesek spał na swoim posłaniu jedynie przez 1,5 miesiąca. Nadeszła zima, moim rodzicom zrobiło sięNie pozwalajcie swojemu pieskowi wskakiwać do łóżka, bo potem on was do niego nie wpuści... go żal i wpuścili pieska do swojego łóżka.

Powrót na początek strony

5. Psie zabawki i zabawy

- Zabawek to miał mój piesek tysiące. Miał, bo wszystkie zagryzł na śmierć. Gumowe zostały podarte w strzępy, pluszowe pozbawione wnętrzności, od piszczących piłek pękały nam uszy, a tenisowe zostały obdarte ze skóry.
- Posokowce chętnie aportują i (w przeciwieństwie do jamniczki, którą miałam wcześniej) nawet oddają aportowane przedmioty. Ponadto mój pies znosi mi z podwórka patyki, kamienie, jabłka, a nawet skoszone kłębki trawy.

- Ulubioną zabawą mojego psa, to wykradanie różnych rzeczy, chowanie się z nimi pod szafę i chowanie ich pod językiem. Czasami czeka te przedmioty niechybna śmierć w postaci rozerwania na strzępy. OtoKradzieże, to wyśmienity sposób, by przyciągnąć uwagę właściciela lista najchętniej kradzionych przez nią przedmiotów:
* ściereczka i gąbka do naczyń
* mydło
* cebula, ziemniaki, czosnek i inne warzywa
* skarpetki
* puste plastikowe butelki
oraz inne pasujące do mordki

Powrót na początek strony

6. Żywienie

- Suchy pokarm zalany mlekiem na przemian z gotowanym mięsem. Do tego trochę warzyw, kaszy, witaminki, od czasu do czasu kostka do obgryzienia. Mój piesek nie jada wędlin. Jakoś mu nie smakują.

 

 

 

7. Inne ważne informacje

- Uwielbia dzieci.
- Robi maślane oczy i minę niewiniątka, gdy coś zbroi. Potem długo przeprasza.
- W ogóle nie jest agresywna. Jeszcze nigdy nikogo nie ugryzła, gdy jest zła - szczeka.
- Wchodzi do wody, ale boi się pływać. Za to chętnie wyciąga z wody kamienie i inne przedmioty opadające na dno.
- Pies demolka. Gryzie wszystko (ale tylko jak jest w domu sam). Zdarła tapety w całym przedpokoju, pogryzła buty, wykładzinę i setki drobnych przedmiotów, między innymi swój kaganiec.
- Nie lubi zostawać w domu sama. Często protestuje gdy wychodzimy z domu bez niej.
- Jak chyba każdy pies lubi długie niedzielne spacery poza miastem.

 

O POSOKOWCACH

PORADY HODOWLANE

GALERIA

Klub Miłośników Posokowców

KLUB MIŁOŚNIKÓW POSOKOWCÓW

ANTYPORADNIK DOBREGO WYCHOWANIA PSA

FORUM DYSKUSYJNE

INNE PSIAKI

Przydatne linki

LINKI

Forum - Księga Gości - Ogłoszenia

KSIĘGA GOŚCI

Strona główna

 STRONA GŁÓWNA

Powrót na początek strony

Copyright © by Patrycja Wolińska 2001 - 2012

Ostatnia aktualizacja tej strony:
14.01.2012

Przenoszenie w całości lub we fragmentach na inne strony WWW materiałów zawartych w tym serwisie jest naruszeniem praw autorskich i będzie traktowane jako piractwo. Hiperłącza do tej strony mile widziane.